Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


Aleksander Wielki
1 Dolar

2011

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2011 MW Ag 925 L ↑↑ ø 38.61 mm 28.28 g 5 000 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers Aleksander Wielki 1 Dolar 2011
Rewers Aleksander Wielki 1 Dolar 2011
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Reserve Bank of New Zealand
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 1 Dolar
1.00 NZD
Projekt Sebastian Mikołajczak
Szczegóły emisji
Rok emisji 2011
Rok na monecie 2011
Data emisji 2011-06-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 5 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 38.61 mm
Waga 28.28 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Tampodruk / druk rastrowy
Katalogi monet
- -
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Aleksander III Wielki (Macedoński), starożytny król Macedonii z dynastii Argeadów, żył w latach 356-323 p.n.e. Uważany jest za wybitnego stratega, jednego z największych zdobywców w dziejach. Okres panowania Aleksandra (335-323 p.n.e.) wyznacza granicę między dwiema epokami historii starożytnej: okresem klasycznym i epoką hellenistyczną. Jego ojcem był twórca potęgi Macedonii, Filip II (382-336 p.n.e.). Matką była Olimpias, córka króla Epiru Neoptolemeosa. Aleksander już jako dziecko odznaczał się odwagą, inteligencją i olbrzymią ambicją. Posiadał też znakomite wykształcenie, a jednym z jego nauczycieli był Arystoteles. Kiedy odziedziczył tron miał zaledwie 20 lat. Czas jego panowania to 12 lat budowy wielkiego Imperium. Dzięki wyjątkowym umiejętnościom wojowniczym i wyróżniającej się charyzmie o niespotykanej wrażliwości społecznej odnowił przymierze z Grekami, pobił Persów, opanował miasta w zachodniej części Azji Mniejszej, zajął Egipt, założył Aleksandrię, a następnie opanował tereny obecnego Afganistanu i północno-wschodniego Iranu (329-327 p.n.e.). Wiosną 327 p.n.e. wyruszył na podbój Indii. Udało mu się dotrzeć do rzeki Indus, jednak został zmuszony do odwetu. Podczas przygotowań do kolejnych podbojów zachorował śmiertelnie prawdopodobnie na gorączkę malaryczną. Istnieje wiele teorii na temat faktycznej przyczyny zgonu ale do dziś sprawa nie została jednoznacznie wyjaśniona. Po śmierci Aleksandra Imperium rozpadło się na kilka wojujących ze sobą części. Był wielkim talentem wojskowym, znakomitym strategiem i taktykiem, a także wybitnym politykiem i administratorem. Odrzucił tradycyjny podział na Greków i barbarzyńców, jednakowo traktując Macedończyków i lojalnych wodzów perskich. Marzył o uniwersalistycznej tolerancji i koegzystencji wszystkich religii oraz braterstwu wszystkich narodów. Jego działalność przyczyniła się do rozprzestrzenienia kultury greckiej i rozwoju handlu przez wprowadzenie jednolitego systemu monetarnego. Podboje Aleksandra Wielkiego miały też ogromny wpływ na rozwój greckiej nauki. W ich wyniku wzbogacił się jej obraz świata, a przenikanie się kultur zaowocowało szeregiem wielkich dzieł sztuki i literatury.
Awers
W centralnej części monety motyw dekoracyjny z malarstwa wazowego z epoki Aleksandra Wielkiego, na którym widnieją wizerunki walczących wojowników hoplitów. U góry, portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II oraz znak menniczy (m/w), okolone ornamentem greckim. Po bokach, półkoliste napisy: NIUE ISLAND (emitent). Poniżej, nominał monety - 1 DOLLAR.
Rewers
W centralnej części monety wizerunek Aleksandra Wielkiego- wojownika- zaczerpnięty z zachowanych monet z tamtej epoki oraz tarcze z motywem herbu wodza. W tle, techniką tampondruku przedstawiono armię wodza w szyku falangi macedońskiej. U góry, napis w języku angielskim- ALEKSANDER THE GREAT (Aleksander Wielki), u dołu, lata życia - 356-323 BC (p.n.e.).
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2020
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności