Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


Bolek i Lolek
1 Dolar

2011

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2011 MW Ag 925 L ↑↑ ø 32 mm 14.14 g 4 000 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers Bolek i Lolek 1 Dolar 2011
Rewers Bolek i Lolek 1 Dolar 2011
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Reserve Bank of New Zealand
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 1 Dolar
1.00 NZD
Projekt
Szczegóły emisji
Rok emisji 2011
Rok na monecie 2011
Data emisji 2011-05-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 4 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 32 mm
Waga 14.14 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Tampodruk / druk rastrowy
Katalogi monet
Krause KM# 583
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Bolek i Lolek to słynna polska kreskówka z 1963 roku, którą dzieci oglądały w telewizji na dobranoc przez kolejne 23 lata. W tym czasie nakręcono ponad 150 odcinków tego filmu w 10 seriach oraz 2 filmy pełnometrażowe. Twórcą koncepcji serii był Władysław Nehrebecki, który zainspirowany charakterami swoich dzieci postanowił je przedstawić w filmie w sposób przesadzony i wyolbrzymiony. Imiona bohaterów z kolei nawiązują do przedwojennego polskiego filmu „Bolek i Lolek” z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego. Natomiast autorami rysunkowego wizerunku głównych bohaterów „Bolka i Lolka” (Bolek - czerwone szorty, żółta bluza, wyższy i szczuplejszy, Lolek - fioletowe spodnie na szelkach, biały podkoszulek, niższy i tęższy) byli Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki. W 1973 twórcy „Bolka i Lolka” wprowadzili do filmu trzecią postać - Tolę, która w sumie pojawiła się w 30 odcinkach. Większość odcinków „Bolka i Lolka” nie posiada dialogów. Wyjątkiem są filmy pełnometrażowe i serie z lat 80. Pierwszym z nich był film „Wielka podróż Bolka i Lolka” (1977). Filmy z „Bolkiem i Lolkiem” odniosły wielki sukces w Polsce i na świecie. Były nadawane w wielu krajach na wszystkich kontynentach.
Awers
W centralnej części monety: stylizowany wizerunek taśmy filmowej ze scenami przedstawiającymi fantastyczne postacie z kreskówek. Z lewej strony, u góry, wzdłuż krawędzi napis: ELIZABETH II, z prawej strony: 1 dollar, znak Mennicy: MW. U dołu, napis: Niue Island.
Rewers
W centralnej części monety przedstawieni za pomocą tampondruku Bolek i Lolek w strojach kowbojskich, jadący na koniu. Scena prezentuje jedną z przygód chłopców, kiedy udają się oni na Dziki Zachód. Na drugim planie, po prawej stronie, inne ujęcie głównych bohaterów, gdzie widzimy ich rzucających lassem. W tle, kaktusy i skały charakterystyczne dla krajobrazu Dzikiego Zachodu. Na szczycie skały widać bandytę, którego ścigają chłopcy. Sceny wybrane przez projektanta są niezwykle dynamiczne, co ma podkreślić szybką akcję kreskówki i rozmaitość przygód „Bolka i Lolka”.
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2020
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności