Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


Czterolistna Koniczynka
1 Dolar

2010

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2010 MW Ag 925 L ↑↑ ø 41 mm 28.28 g 10 000 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers Czterolistna Koniczynka 1 Dolar 2010
Rewers Czterolistna Koniczynka 1 Dolar 2010
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Reserve Bank of New Zealand
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 1 Dolar
1.00 NZD
Projekt Dobrochna Surajewska
Szczegóły emisji
Rok emisji 2010
Rok na monecie 2010
Data emisji 2010-12-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 10 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 41 mm
Waga 28.28 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Filigran
Katalogi monet
- -
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Koniczyna jest małą rośliną pastwiskową z rodziny motylkowatych. Rośnie bardzo szybko, dlatego też od zawsze uważano ją za symbol siły i życia. Roślina ta ma liście trójdzielnie, ale zdarza się, że niektóre liście są czterolistne lub pięciolistne. Od niepamiętnych czasów czterolistna koniczyna była najbardziej rozpoznawalnym symbolem szczęścia. Kult czterolistnej koniczyny wprowadzili druidzi, celtyccy kapłani. Znalazca koniczyny otrzymywał niezwykłą moc, mógł nawet przepędzać siły nieczyste. Szczęśliwiec zabierał ją do domu lub nosił przy sobie aby chroniła go przed uderzeniem pioruna. Szczególnie podróżnicy wierzyli w moc koniczyny, która chroniła przed skutkami burzy i nawałnicy. Istnieje wiele legend na temat mitu czterolistnej koniczyny. Dla Celtów była świętą rośliną magiczną. W średniowieczu uchodziła za symbol Trójcy Świętej. Koniczyna biała została uznana za symbol i godło narodowe Irlandii. Podobna Ewa, na pamiątkę z wypędzonego raju zabrała tą szczególną roślinkę. Kult czterolistnej koniczyny dotrwał do dzisiaj. Stała się symbolem loterii, różnych gier, a nawet partii politycznych. Kolekcjonerzy z całego świata zrzeszają się w kluby posiadaczy czterolistnej koniczynki.
Awers
W górnej części monety, z prawej strony, wkładka składająca się z przezroczystej kapsuły i elementu w kształcie koniczynki, obok wizerunki koniczyn, u góry wizerunek królowej, wzdłuż krawędzi napisy: ELIZABETH II, NIUE ISLAND (emitent), znak menniczy MW. U dołu, wzdłuż krawędzi napisy: 1 DOLLAR 2010 (nominał, rok emisji).
Rewers
W centralnej części monety, wizerunki koniczyn, u góry, przezroczysta wkładka zawierająca element w kształcie czterolistnej koniczynki. U dołu, z lewej strony, wzdłuż krawędzi napis w języku angielskim: GOOD LUCK (na szczęście).
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2020
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności