Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


Francisco Goya
1 Dolar

2010

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2010 MW Ag 925 L ↑↑ ø 40 mm 28.28 g 10 000 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers Francisco Goya 1 Dolar 2010
Rewers Francisco Goya 1 Dolar 2010
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Reserve Bank of New Zealand
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Prostokąt (klipa)
Nominał i waluta 1 Dolar
1.00 NZD
Projekt Robert Kotowicz
Szczegóły emisji
Rok emisji 2010
Rok na monecie 2010
Data emisji 2010-12-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 10 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 40 mm
Waga 28.28 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Tampodruk / druk rastrowy
Katalogi monet
- -
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Francisco Jose Goya y Lucientes urodził się 30 marca 1746 roku w ubogiej, hiszpańskiej wsi Fuendetodos, w prowincji Aragonia. Wraz z rodziną w roku 1760 przeniósł się do Saragossy, gdzie jego talent malarski został odkryty przez miejscowego księdza - ojca Saledo. Solidne wykształcenie zaczął zdobywać w prywatnej szkole dworskiego malarza Francisca Bayeu, z którego siostrą (Josefą) wziął ślub w 1773 roku. Szerokie znajomości szwagra pomogły Goi otrzymać zlecenia z królewskiej pracowni arrasów Santa Barbara, które w przeciągu trzech lat uczyniły z niego bogatego człowieka. W 1783 roku artysta otrzymał przełomowe zlecenie od Dona Ludwika (brata Karola III) na sportretowanie jego rodziny. Uznanie członków rodziny królewskiej stało się początkiem zawrotnej kariery malarza. Mianowano go malarzem królewskim, a w 1789 roku pierwszym malarzem nadwornym (za rządów Karola IV). Jego uzależnienie od dworu przerwała w 1982 roku poważna choroba, w konsekwencji której do końca życia borykał się z głuchotą. Ten zwrotny moment jego życia spowodował całkiem nowe podejście do sztuki, którego efektem jest seria 80. rycin „Kaprysy” z 1799 roku, a wśród nich słynne dzieło zatytułowane „Kiedy rozum śpi, budzą się upiory”. Po raz pierwszy tematem jego prac stała się niesprawiedliwość społeczna, jak i okrucieństwo otaczającego go świata. Kolejne prace malarza, jak dramatyczne „Rozstrzelanie powstańców madryckich” z 1808 roku i cykl grafik „Okropności wojny” (zainspirowany wojnami napoleońskimi) z 1810, pogłębiają zainteresowanie malarza mroczną stroną duszy ludzkiej. Równolegle kontynuował współpracę z dworem królewskim dynastii Burbonów, wykonując portrety na zamówienie. Najciekawszym artystycznie okresem twórczości Goi są ostatnie lata jego życia, gdy w 1812 roku opuścił na dobre Madryt i przeniósł się do tzw. „Domu Głuchego”, a później do Bardeaux, gdzie zmarł w 1828. Liczne eksperymenty graficzne z tego okresu oraz niesamowicie twórcze podejście do sztuki zaowocowały najciekawszymi i zarazem najbardziej tajemniczymi pracami artysty. Seria „Czarnych obrazów”, „Tauromachia” oraz „Szaleństwa” są wynikiem dojrzałych przemyśleń, ale i gorzkiego rozczarowania kondycją moralną świata i upadkiem tradycyjnych wartości.
Awers
W środkowej części monety - obraz Francisco Goi „Parasolka” z 1777 roku, przedstawiony w technice tampondruku. Poniżej - napisy: 2010 (rok emisji) oraz NIUE ISLAND (nazwa emitenta). Z lewej strony od obrazu - portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II oraz znak menniczy (m/w). Obok portretu - pionowy napis: ELIZABETH II. W lewym górnym rogu - nominał: 1 DOLLAR.
Rewers
W centralnej części monety - obraz pędzla Francisco Goi „Maja ubrana” z 1805 roku, przedstawiony w technice tampondruku. W prawej części monety - wizerunek artysty zaczerpnięty z ryciny ”Autoportret w cylindrze”, rozpoczynającej cykl „Kaprysy” z 1799 r. Obok niego, na lewo - stylizowany napis: Francisco Goya. U dołu monety - napis: 1746-1828 (rok urodzin i śmierci artysty).
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2020
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności