Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


Junona i Awos
1 Dolar

2011

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2011 MW Ag 925 L ↑↑ ø 38.61 mm 28.28 g 5 000 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers Junona i Awos 1 Dolar 2011
Rewers Junona i Awos 1 Dolar 2011
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Reserve Bank of New Zealand
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 1 Dolar
1.00 NZD
Projekt Urszula Walerzak
Szczegóły emisji
Rok emisji 2011
Rok na monecie 2011
Data emisji 2011-05-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 5 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 38.61 mm
Waga 28.28 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Tampodruk / druk rastrowy
Katalogi monet
Krause KM# 617
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
„Junona i Awos” - to jedna z najbardziej znanych rosyjskich rock-oper, której autorami są kompozytor Aleksiej Rybnikow i poeta Andriej Wozniesienski. Jej premiera miała miejsce 9 lipca 1981 roku na scenie Moskiewskiego Teatru im. Leninskiego Komsomołu (reżyser Mark Zacharow, choreografia Władimira Wasiljewa). Fabuła poematu „Awos” (1970) i rock-opery oparta jest na prawdziwych zdarzeniach i opowiada o podróży rosyjskiego działacza państwowego Nikołaja Piotrowicza Riezanowa do Kaliforni w 1806 roku oraz jego spotkaniu z młodą Conchitą Arguello, córką komendanta San Francisco. Nazwę spektaklu tworzą imiona dwóch żaglowców, „Junona” i „Awos”, na których odbyła się ekspedycja. Historia miłości nie jest jednak szczęśliwa. Kochankowie szybko zostali rozłączeni, Nikołaj musiał udać się do Rosji, gdzie po drodze ciężko zachorował i zmarł. Conchita nigdy nie pogodziła się ze śmiercią ukochanego. W teatrze „Lenkom” w ciągu ponad 25 lat spektakl miał setki przedstawień i do chwili obecnej jest grany przy pełnej widowni (chociaż odtwórcy głównych ról zmieniali się kilka razy, to rolę Nikołaja Riezanowa niezmiennie, do nieszczęśliwego wypadku, odtwarzał Nikołaj Karaczencow). Teatr wystąpił gościnnie w Paryżu i na Broadwayu w Nowym Jorku, następnie w Niemczech, Holandii i innych krajach. Później opera była wystawiana w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Południowej Korei.
Awers
U góry - półokrągły napis w języku angielskim: NIUE ISLAND oraz rok emisji monety: 2011.W centralnej części - fragment okładki pierwszej płyty analogowej z zapisem oryginalnej wersji opery „Junona i Awos” z 1980 r. oraz portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Pod ikoną po prawej i lewej stronie - symetryczny ornament zaczerpnięty z okładki płyty. Pod portretem królowej - napis ELIZABETH II oraz znak menniczy (MW). U dołu - nominał: 1 DOLLAR .
Rewers
W centralnej części monety wizerunki dwojga aktorów rosyjskich odtwarzających w premierowym spektaklu główne role w operze „Junona i Awos”: Jeleny Szaniny - odtwarzającej rolę córki Gubernatora San Francisco Conchity i Nikołaja Karaczencowa - odtwarzającego rolę rosyjskiego Hrabiego Riezanowa. Postaci są przedstawione na tle morza symbolizującego konieczność rozstania. W tle zachód słońca na niebie. U dołu, na środku - napis w języku rosyjskim ЮНОНА И АВОСЬ (tytuł opery) obok, z prawej strony - statek na brzegu morza.
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2020
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności