Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


Łuk
1 Dolar

2010

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2010 MW Ag 925 L ↑↑ ø 38.61 mm 28.28 g 6 000 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers Łuk 1 Dolar 2010
Rewers Łuk 1 Dolar 2010
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Reserve Bank of New Zealand
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 1 Dolar
1.00 NZD
Projekt Witold Nazarkiewicz
Szczegóły emisji
Rok emisji 2010
Rok na monecie 2010
Data emisji 2010-12-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 6 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 38.61 mm
Waga 28.28 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Tampodruk / druk rastrowy
Katalogi monet
- -
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Łuk został wynaleziony przez człowieka w końcowym okresie paleolitu. Był on pierwszą w dziejach maszyną, stanowiącą przykład celowego magazynowania energii. Zwiększając zasięg i siłę rażenia łuk ogromnie ułatwił polowanie, będące w tej epoce podstawowym sposobem pozyskiwania pożywienia. Istnieje hipoteza, że swego rodzaju „produktem ubocznym” wynalezienia łuku było zapoczątkowanie sztuki, gdyż nawykli do nieustannej aktywności łowcy paleolityczni zyskali nagle dużo wolnego czasu, który wypełniali pokrywając rysunkami i malowidłami ściany zamieszkiwanych jaskiń. Jeśli istotnie tak było, pojawienie się łuku - zapewne w Europie lub w Afryce Północnej - należy datować na około 30 tysięcy lat temu. Zakładamy z dużym prawdopodobieństwem, że dysponowali nim Azjaci, którzy mniej więcej 18 tysięcy lat temu przeszli przez Cieśninę Beringa (wówczas ponoć suchą nogą), by zasiedlać kontynent amerykański. Łuk bowiem historycy techniki zaliczają do wynalazków wyjątkowych, których dokonano tylko raz. Zgodnie z tzw. teorią dyfuzyjną upowszechniają się one stopniowo po całym świecie. Kiedy Kolumb odkrył Amerykę, tamtejsi Indianie posługiwali się łukiem, natomiast nie znali koła (innego superwynalazku), które nie zostało jeszcze wynalezione, gdy ich pradawni przodkowie wyruszali z Eurazji by zasiedlać Amerykę.
Awers
W centralnej części monety: wizerunek królowej, wokół której znajduje się napis: ELIZABETH II i znak Mennicy MW. Dookoła sceny przedstawiające ewolucję łuku na przestrzeni lat od prostego łuku z okresu paleolitu, przez średniowieczny długi łuk, jego ulepszoną wersję - kuszę, aż po broń palną - muszkiet. Wzdłuż krawędzi, dookoła monety napisy: Niue Island, ONE DOLLAR. Z lewej strony: rok emisji 2010.
Rewers
W centralnej części monety: wizerunek łuku oraz świdra z napędem smyczkowym przeznaczonym do rozpalania ognia. W tle: wizerunki łuczników polujących na jelenie, pochodzące z malowideł ścian jaskini de los Caballos, z Hiszpanii.
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2020
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności