Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


Siedzący Byk
1 Dolar

2010

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2010 MW Ag 925 L ↑↑ ø 38.61 mm 28.28 g 6 000 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers Siedzący Byk 1 Dolar 2010
Rewers Siedzący Byk 1 Dolar 2010
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Reserve Bank of New Zealand
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 1 Dolar
1.00 NZD
Projekt Sebastian Mikołajczak
Szczegóły emisji
Rok emisji 2010
Rok na monecie 2010
Data emisji 2010-12-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 6 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 38.61 mm
Waga 28.28 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Tampodruk / druk rastrowy
Katalogi monet
- -
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Siedzący Byk (ang. Sitting Bull) żył w latach 1831-1890. Był wodzem i szamanem Indian plemienia Hunkpapa grupy Teton Dakotów (Siuksów). O jego władzy świadczyło piękne zdobienie głowy. Pióra te otrzymywał na dowód uznania od najlepszych wojowników plemienia. Siedzący Byk całe życie poświęcił walce z białym człowiekiem, który zagrażał dalszej egzystencji Indian. W 1868 roku, na mocy porozumienia w Laramie, otrzymał zapewnienie, że jego ludzie mogą dalej zamieszkiwać Czarne Wzgórza (teren gór Big Horn Mountains). Niestety, po 6 latach odkrycie złota na tej ziemi spowodowało przybycie najpierw górników a następnie armii żołnierzy. W 1876 roku Siedzący Byk odniósł spektakularne zwycięstwo pokonując armię gen. Georga Crooka w bitwie nad Little Bighorn. Po bitwie poprowadził swych ludzi do Kanady. Zdecydował się pozostać tam z powodu nieudanych negocjacji pokojowych z Amerykanami. Udało mu się uzyskać gwarancje ochrony przez kanadyjską policję. Amerykanie, mimo to dalej prowadzili działania zmierzające do unicestwienia Indian. Pozbawiono Siuksów żywności poprzez wybicie bizonów będących głównym źródłem ich pożywienia. W wyniku represji Siedzący Byk został zamknięty w więzieniu a następnie przeniesiony do rezerwatu. Przez jakiś czas występował w "Wild West Show" Buffalo Billa podróżując wraz z rewią po wielu krajach Europy. W 1890 roku, po osiedleniu się w rezerwacie, został zastrzelony wraz z trzynastoma innymi Indianami przez indiańskich policjantów na służbie armii USA. Walka o życie została zakończona.
Awers
W centralnej części monety - portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Pod nim - znak menniczy (m/w). Dookoła portretu - zapisane w kwadracie ornamenty z symboliką indiańską. Na górze - napis: NIUE ISLAND. Z lewej strony - napis: ELIZABETH II. Z prawej - rok emisji monety (2010). Na dole - nominał: 1 dolar.
Rewers
Z lewej strony monety - wizerunek w reliefie Siedzącego Byka. Z prawej strony - wizerunek w tampondruku wodza tańczącego na łące. Pod nim - lata życia wodza (1831-1890). Z prawej strony, wzdłuż krawędzi monety - napis w języku angielskim: SITTING BULL (Siedzący Byk).
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2020
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności