Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


Szczecin
1 Dolar

2011

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2011 MW Ag 925 L ↑↑ ø 38.61 mm 28.28 g 3 000 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers Szczecin 1 Dolar 2011
Rewers Szczecin 1 Dolar 2011
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Reserve Bank of New Zealand
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 1 Dolar
1.00 NZD
Projekt Roussanka Nowakowska / Ewa Tyc-Karpińska
Szczegóły emisji
Rok emisji 2011
Rok na monecie 2011
Data emisji 2011-05-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 3 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 38.61 mm
Waga 28.28 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje -
Katalogi monet
Krause KM# 618
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Szczecin jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce (3. miejsce pod względem zajmowanej powierzchni i 7. pod względem liczby ludności), leżącym przy ujściu rzeki Odry do Morza Bałtyckiego. Dzięki dużemu portowi morskiemu bardzo dobrze prosperowała tu od zawsze gospodarka morska. Miasto jest także ośrodkiem turystycznym, z dużą liczbą zabytków. Obecnie objętych ochroną prawną jest ok. 270 obiektów, a samo miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Szczecin jest promowany jako pływający ogród, miasto wypełnione niezwykłą zielenią i wodą w jego centrum. Reprezentacyjną część Szczecina stanowią Wały Chrobrego, tworzące nad Odrą tarasy widokowe o długości 500 m. Sąsiadują one z budynkami użyteczności publicznej o monumentalnej architekturze, takimi jak Muzeum Morskie, gmach Akademii Morskiej i Gmach Urzędu Wojewódzkiego. Jedną z wyróżniających się budowli w Szczecinie jest bazylika św. Jakuba. Szczecin stanowił kiedyś siedzibę książęcą, dzięki czemu w mieście powstał Zamek Książąt Pomorskich. O przeszłości miasta świadczą również pozostałości umocnień miejskich, jak Baszta Siedmiu Płaszczy lub bogato zdobione Brama Portowa i Brama Królewska. W średniowieczu miasto były jedną z ważniejszych republik miejskich, wybudowano tu Ratusz Staromiejski z Rynkiem Siennym. Obecnie Szczecin stanowi centrum aglomeracji szczecińskiej skupiającej ponad 700 000 mieszkańców i jest jednym z ważniejszych miast dla gospodarki polskiej.
Awers
Kompozycja utrzymana w stylistyce ikonograficznej z czasów istnienia Związku Hanzeatyckiego: pod wstęgą z napisem „HANSA” (pol. Hanza) - mapa Europy z centralną częścią regionu wspólnoty Hanzy (szlakami handlowymi). W centrum monety - wizerunek kogi, żaglowca handlowego, charakterystycznego dla okresu istnienia Hanzy. Z prawej strony, w formie monety - wizerunek trójzębu, atrybutu rzymskiego boga mórz Neptuna i jego greckiego odpowiednika, Posejdona. Poniżej, również w formie monety - wizerunek laski herolda, zwanej kaduceuszem, atrybutu rzymskiego boga handlu i zysku Merkurego (greckiego Hermesa). Z lewej strony - portret Królowej Elżbiety II. Poniżej - rok emisji monety (2011), nominał monety (1 dolar) i napis „ELIZABETH II”. Z lewej strony od głowy Królowej - znak menniczy (m/w).
Rewers
U góry - napis w języku polskim „SZCZECIN”. W centralnej części - fragmenty wizerunków Kościoła Św. Jana Ewangelisty oraz Bazyliki Archikatedralnej Św. Jakuba.Na dole - koga hanzeatycka, wizerunki kupców i herb Rostocku.
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2020
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności