Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


Adam Mickiewicz
2 Dolary

2011

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2011 MW Au 900 L ↑↑ ø 12 mm 1 g 3 000 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers Adam Mickiewicz 2 Dolary 2011
Rewers Adam Mickiewicz 2 Dolary 2011
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Reserve Bank of New Zealand
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 2 Dolary
2.00 NZD
Projekt Piotr Gorol
Szczegóły emisji
Rok emisji 2011
Rok na monecie 2011
Data emisji 2011-03-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 3 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Złoto (Au 900)
Średnica ø 12 mm
Waga 1 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje -
Katalogi monet
- -
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Adam Mickiewicz należy do najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu i największych twórców literatury polskiej. Ten poeta, publicysta, działacz polityczny, wizjoner żył w latach 1798 - 1855. Jego życie jest przykładem klasycznej biografii romantycznej, typowej dla całego pokolenia. Określały ją przede wszystkim patriotyzm oraz walka o niepodległość ojczyzny. Biografię i twórczość wieszcza można podzielić na cztery etapy. Pierwszy tzw. etap wileńsko-kowieński obejmuje lata studiów w Wilnie. (1816 - 1819), oraz lata pracy jako nauczyciel w Kownie (1819 - 1823). W tym czasie Mickiewicz nawiązał bliższe kontakty z grupą filomatów i filaretów, pisał także swoje pierwsze utwory poetyckie, takie jak: Oda do młodości, Pieśń filaretów, Grażyna, II i IV część Dziadów oraz liczne ballady i romanse. W tym momencie swojego życia poznał również Marylę Wereszczakównę, do której nieszczęśliwa miłość wpłynęła na jego całe późniejsze życie, nie tylko osobiste, ale również na jego twórczość. W 1823 roku organizacja filomatów, do której przynależał Mickiewicz, została zdekonspirowana. W wyniku postępowania sądowego Mickiewicza skazano na zesłanie do Rosji, a wydarzenie to stało się początkiem kolejnego okresu w jego życiu, tzw. etapu rosyjskiego. Podczas pobytu w Rosji przyjaźnił się z tamtejszymi romantykami (m.in. Puszkinem) oraz dużo podróżował - na Krym, do Moskwy, Petersburga czy Odessy. Wówczas powstały jego słynne Sonety krymskie oraz wielki utwór Konrad Wallenrod. Po wyjeździe z Rosji znalazł się we Włoszech, gdzie dowiedział się o wybuchu powstania listopadowego. Jednak nie udało mu się przedostać do Królestwa Polskiego. W 1832 roku razem z falą popowstańczej emigracji znalazł się w Dreźnie, gdzie powstała najsłynniejsza, III część Dziadów. W Paryżu rozpoczął się ostatni etap życia Mickiewicza. W 1834 roku ożenił się z Cecylią Szymanowską oraz wydał swoje największe dzieło, polską epopeję narodową pt. Pan Tadeusz. Dwa lata (od 1839 do 1840 roku) spędził w Lozannie jako profesor literatury łacińskiej. Tam napisał cykl liryków, nazwanych lozańskimi. W 1840 roku powierzono mu katedrę literatury słowiańskiej w College de France. Później rozpoczął działalność publicystyczną na łamach Trybuny Ludów. Następnie pracował jako bibliotekarz w Paryżu. Zmarł 26 listopada 1855 roku. Dzieła poety stały się trwałą częścią polskiej świadomości narodowej. Są nieustannie wznawiane i komentowane. W aktualnych dyskusjach o kształcie przyszłej zjednoczonej Europy przywoływany jest Mickiewicz jako prekursor wizji federacji wolnych narodów i obywateli oraz twórca idei ojczyzny jako wspólnoty zbudowanej na poczuciu więzi kulturowej i systemie wartości. Utwory Mickiewicza, w całości lub we fragmentach, były wielokrotnie przekładane na ponad 20 języków.
Awers
W centralnej części monety - portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Poniżej - znak menniczy (m/w). W otoku - napisy: ELIZABETH II i NIUE ISLAND (nazwa emitenta) oraz 2 DOLLARS (nominał) i 2011 (rok emisji).
Rewers
W centralnej części monety - stylizowany popiersia Adama Mickiewicza. Poniżej - własnoręczny podpis Mickiewicza oraz inicjały projektanta (PG).
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2020
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności