Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


Jajo Księżnej Marlborough
2 Dolary

2011

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2011 MW Ag 925 L ↑↑ ø 41.6 mm 56.56 g 7 000 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers Jajo Księżnej Marlborough 2 Dolary 2011
Rewers Jajo Księżnej Marlborough 2 Dolary 2011
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Reserve Bank of New Zealand
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Elipsa (jajo)
Nominał i waluta 2 Dolary
2.00 NZD
Projekt Robert Kotowicz
Szczegóły emisji
Rok emisji 2011
Rok na monecie 2011
Data emisji 2011-04-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 7 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 41.6 mm
Waga 56.56 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Cyrkonia
Katalogi monet
- -
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Jajo księżnej Marlborough (znane również pod nazwą Pink Serpent) jest wysadzanym klejnotami, emaliowanym jajem wielkanocnym wykonanym przez Michaela Perchina w 1902 r. To jedyne wielkie jajo wielkanocne zamówione przez Amerykańską arystokratkę u Fabergé zainspirowane zostało zegarem z okresu Ludwika XVI z obrotową tarczą. W warsztacie Michaela Perchina stworzono kilka wersji tego modelu, z których najbardziej znaną stanowi pokryte niebieską emalią jajo Serpent Clock. Tradycyjnie uważa się, że powstało w 1887 r. i było prezentem cara Aleksandra III dla jego żony carycy Marii Fiodorownej. Jak wskazują wysadzane diamentami inicjały CM umieszczone pod książęcą koroną, jajo wykonane zostało dla Konsueli Marlborough, wnuczki amerykańskiego magnata kolejowego Corneliusa Vernderbilta, która została przymuszona do poślubienia Richarda Johna Spencer-Churchilla, 9. księcia Marlborough w 1894. W 1902 r., przed koronacją Edwarda VII, podczas której na prośbę królowej Aleksandry Kornelia podtrzymywała baldachim, księżna, wraz z mężem, odbyła podróż do Rosji. Odwiedziła również cesarzową wdowę Marię Fiodorowną w Pałacu Aniczkowa i zapewne widziała jej kolekcję od Fabergé. Najprawdopodobniej ta kolekcja była wzorem dla jaja zamówionego u Fabergé. Po rozwodzie z Marlborough, Konsuela Vaderbilt Balsan przekazała jajko na aukcję charytatywną w 1926 r.
Awers
Na dole - otwarte jajo „Wiosenne Kwiaty” (1899-1903) z miniaturą koszyka zawierającego bukiet anemonów. Nad nim - portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II z napisem „ELIZABETH II” i znakiem menniczym (m/w). Dookoła głowy królowej - dekoracyjny, neorokokowy ornament. U góry monety - nazwa emitenta: NIUE ISLAND. Po prawej - nominał: 100 dolarów. Po lewej - rok emisji: 2012.
Rewers
Na górze - półokrągły napis: IMPERIAL FABERGÉ EGGS. W centralnej części - stylizowany wizerunek górnej części oryginalnego „Jaja Księżnej Marlborough". Wąż w dolnej części jaja został wybłyszczony, podobnie jak perełki znajdujące się wokół wizerunku i podkreślające splendor tego dzieła sztuki.
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2020
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności