Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


50 Groszy
1923

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
1923 b.z. Ni zw. ↑↑ ø 23 mm 5 g 100 000 000 - 3.2 1.6 0.6 -
↓ Awers ↓
Awers 50 Groszy 1923
Rewers 50 Groszy 1923
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Bank Polski
Typ monety Obiegowa
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 50 Groszy
0.50 PLZ
Projekt Wojciech Jastrzębowski
Szczegóły emisji
Rok emisji 1923
Rok na monecie 1923
Data emisji 1923-??-??
Cena emisyjna -
Mennica Warszawa
Znak mennicy b.z.
Nakład 100 000 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel zwykły (zw.)
Metal Nikiel (Ni)
Średnica ø 23 mm
Waga 5 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje -
Katalogi monet
Suchanek Kurpiewski VI.1
Parchimowicz 106
Krause Y#13
Fischer OB 006
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
"Moneta bita była na zlecenie przez prawdopodobnie dwie firmy zagraniczne. Znane są też dwie odmiany stempla, co sugeruje, że każda z nich miała przypisany swój rodzaj stempla. Jest to tylko hipoteza, niestety żadne dokumenty ją potwierdzające się nie zachowały. Istnieją jedynie coroczne raporty bilonowe Mennicy do Ministerstwa Skarbu z lat 1934-1939 potwierdzające odbiór monet z zagranicy. Wielkość nakładu jak i powyższe raporty wskazują na to, że moneta ta mogła nie być bita w jednym roku. Podstawowe różnice stempla: 1. Moneta na rewersie na ostro zakończoną nóżkę litery ""R"" do której lewego końca dochodzi litera ""S"". Na awersie wyraźnie widoczne tylko 2/3 oka orła oraz dół litery ""L"" w wyrazie ""Rzeczpospolita"" jest ostro ścięty i dotyka kolejnej litery ""I"". 2. Moneta na rewersie ma tępo zakończoną nóżkę litery ""R"" do której lewego końca dochodzi szeroka końcówka litery ""S"". Na awersie widoczne całe oko orła oraz dół litery ""L"" w wyrazie ""Rzeczpospolita"" jest lekko ścięty i ni dotyka kolejnej literki ""I"". Moneta była wycofana z obiegu w różnych terminach (za Jerzym Chałupskim): ""- na ziemiach wcielonych do Rzeszy polską walutę wycofano natychmiast (październik 1939 r. - obowiązującą była marka niemiecka), - na ziemiach nie wcielonych do Rzeszy bezpośrednio (Generalne Gubernatorstwo) pozostawiono złotego jako obowiązującą walutę, utworzono Bank Emisyjny w Polsce i od kwietnia 1940 rozpoczęto wymianę banknotów Banku Polskiego na banknoty Banku Emisyjnego w stosunku 1:1, bilon wycofywano i kierowano do przetopienia - był zastępowany odpowiednikami cynkowymi i żelaznymi (stalowymi)."""
Awers
Orzeł w koronie, po jego bokach literki W - J (znak projektanta), wokoło napis RZECZPOSPOLITA POLSKA / ¦1923¦.
Rewers
Wieniec z liści dębowych, wewnątrz liczba 50, pod nią napis GROSZY.
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2020
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności