Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


100-lecie Powstania Komitetu Narodowego Polskiego
10 Złotych

2017

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2017 MW Ag 925 L ↑↑ ø 32 mm 14.14 g 15 000 44.1 - - - -
↓ Awers ↓
Awers 100-lecie Powstania Komitetu Narodowego Polskiego 10 Złotych 2017
Rewers 100-lecie Powstania Komitetu Narodowego Polskiego 10 Złotych 2017
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Narodowy Bank Polski
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 10 Złotych
10.00 PLN
Projekt Tadeusz Tchórzewski
Szczegóły emisji
Rok emisji 2017
Rok na monecie 2017
Data emisji 2017-11-15
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 15 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 32 mm
Waga 14.14 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Tampodruk / druk rastrowy
Katalogi monet
Fischer K(10) 193
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
4 czerwca 1917 r. prezydent Republiki Francuskiej Raymond Poincaré ogłosił dekret zapowiadający tworzenie Armii Polskiej we Francji. Zgodnie z demokratycznymi standardami wymagającymi cywilnego zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, rząd francuski pozwolił działać polskiej reprezentacji narodowej. Taką instytucją stał się utworzony w połowie sierpnia 1917 r., kierowany przez Romana Dmowskiego Komitet Narodowy Polski. Nie chcąc przyczyniać się do podsycania i tak silnych antagonizmów wśród polskiej społeczności, KNP świadomie ograniczył swój obszar kompetencji do dwóch dziedzin: wojska oraz polityki zagranicznej. Pełnił więc rolę polskiego ministerstwa spraw zagranicznych oraz obrony. Jesienią 1917 r. KNP został uznany przez Francję, Wielką Brytanię, Włochy oraz USA za oficjalną reprezentację polską. Jego pojawienie się na Zachodzie torowało drogę uznaniu praw Polski do niepodległości: 3 czerwca 1918 r. państwa sprzymierzone w ogłoszonej w Wersalu deklaracji oznajmiły, że utworzenie zjednoczonego, suwerennego państwa polskiego z dostępem do morza jest jednym z celów wojennych państw koalicji. Był to wielki sukces polityczny KNP. Jakkolwiek zaplecze polityczne KNP tworzyła wyłącznie prawica - narodowi demokraci oraz konserwatyści - był on instytucją ogólnonarodową, która dobrze zasłużyła się Ojczyź- nie. Potrafił dystansować się od partyjnych rozgrywek, zapewnił Polsce miejsce wśród zwycięzców I wojny światowej, stworzył program terytorialny suwerennego pań- stwa - w granicach którego naród polski mógł uzyskać warunki wszechstronnego rozwoju - potem zaś, już w roli delegacji polskiej na konferencję pokojową (1919), umiejętną dyplomacją wspierał polski wysiłek militarny.
Awers
Na awersie monety widnieje scena przysięgi Armii Polskiej we Francji.
Rewers
Na rewersie zamieszczono fragment zdjęcia portretowego Komitetu z jej prezesem, Romanem Dmowskim, siedzącym w środku (w pierwszym rzędzie).
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2019
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności