Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


150. Rocznica Powstania Towarzystwa Gimnastycznego Sokół
10 Złotych

2017

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2017 MW Ag 925 L ↑↑ ø 32 mm 14.14 g 20 000 37.8 - - - -
↓ Awers ↓
Awers 150. Rocznica Powstania Towarzystwa Gimnastycznego Sokół 10 Złotych 2017
Rewers 150. Rocznica Powstania Towarzystwa Gimnastycznego Sokół 10 Złotych 2017
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Narodowy Bank Polski
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 10 Złotych
10.00 PLN
Projekt Robert Kotowicz
Szczegóły emisji
Rok emisji 2017
Rok na monecie 2017
Data emisji 2017-01-27
Cena emisyjna 110,-
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 20 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 32 mm
Waga 14.14 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje -
Katalogi monet
Fischer K(10) 181
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” jest najstarszą organizacją sportowo-wychowawczą na ziemiach polskich. Działa nieprzerwanie od 7 lutego 1867r. kiedy to we Lwowie zarejestrowano pierwsze polskie gniazdo „Sokoła”. Od połowy lat 80. XIX w. powstawały kolejne gniazda „Sokoła”, które swym zasięgiem objęły tereny trzech zaborów. Symbolem organizacji jest sokół w locie trzymający ciężarki do ćwiczeń. Z „Sokołem” wiążą się również początki sportu na ziemiach polskich, w tym pierwszy historyczny mecz piłki nożnej, który odbył się 14 lipca 1894 r. we Lwowie. Od początku jednak propagowanie tężyzny fizycznej szło w parze z działalnością patriotyczną i niepodległościową. Znalazło to potwierdzenie w powszechnym udziale druhów „Sokoła” w powstaniu wielkopolskim oraz powstaniach śląskich, w których stanowili znaczną część kadry dowódczej. Nie mniej istotny był wkład sokolstwa w powstanie harcerstwa polskiego, które zyskało ze strony stowarzyszenia wsparcie kadrowe, organizacyjne i materialne. Bez pomocy „Sokoła” trudno też wyobrazić sobie organizację Błękitnej Armii gen. Hallera, którą uznano za „jedyną, samodzielną, sojuszniczą i współwalczącą armię polską”, co zapewniło Polsce miejsce w zwycięskim obozie po I wojnie światowej. Z „Sokołem” związanych było wiele wybitnych postaci, m.in. Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, Wojciech Korfanty, Roman Dmowski i Karol Wojtyła. Po wybuchu II wojny światowej organizacja była niszczona z całą bezwzględnością (tak przez Niemców, jak i Sowietów) wielu działaczy zabito z powodu przynależności do niej. Po wojnie władze komunistyczne wielokrotnie odmawiały rejestracji stowarzyszenia. Stało się to możliwe dopiero po upadku komunizmu w 1989 r. W latach 1945-1988 organizacja działała poza granicami Polski. Dziś w Polsce i za granicą działa ponad 70 gniazd stowarzyszenia, prowadzących szeroką działalność sportową, kulturalną i patriotyczną. „Sokół” bierze aktywny udział w życiu społecznym, współpracując z wieloma innymi organizacjami oraz z władzami państwowymi i samorządowymi. Damian Małecki
Awers
Na awersie srebrnej monety przedstawiono członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w trakcie wykonywania ćwiczeń, tzw. piramidy gimnastycznej.
Rewers
Na rewersie monety upamiętniającej 150. rocznicę powstania sokolstwa polskiego w centralnej części znajduje się wizerunek przedwojennego działacza Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Polsce w historycznej czamarze. Widnieje tam także sokół w locie z ciężarkami, który jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem organizacji oraz napis upamiętniający to wydarzenie.
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2018
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności