Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


200. Rocznica Śmierci Tadeusza Kościuszki
10 Złotych

2017

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2017 MW Ag 925 L ↑↑ ø 32 mm 14.14 g 16 000 69.3 - - - -
↓ Awers ↓
Awers 200. Rocznica Śmierci Tadeusza Kościuszki 10 Złotych 2017
Rewers 200. Rocznica Śmierci Tadeusza Kościuszki 10 Złotych 2017
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Narodowy Bank Polski
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 10 Złotych
10.00 PLN
Projekt Anna Wątróbska-Wdowiarska
Szczegóły emisji
Rok emisji 2017
Rok na monecie 2017
Data emisji 2017-10-12
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 16 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 32 mm
Waga 14.14 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Tampodruk / druk rastrowy
Katalogi monet
Fischer K(10) 191
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
15 października 1817 r. w szwajcarskiej Solurze zmarł Tadeusz Kościuszko - polski i amerykański generał obywatel honorowy Republiki Francuskiej bohater narodowy Ameryki zasłużony w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych uczestnik wojny polsko-rosyjskiej 1792 roku w obronie Konstytucji 3 maja naczelnik insurekcji z 1794 roku, której celem było uratowanie i odrodzenie ginącej Rzeczypospolitej. Był szczerym republikaninem i filantropem. Za hańbę ludzkości uważał niewolnictwo, a za największe zło Rzeczypospolitej - niewolę chłopów. Wieść o zgonie Kościuszki błyskawicznie obiegła cały euroatlantycki krąg cywilizacyjno-kulturowy. Uroczystości żałobne odprawiono w Szwajcarii, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych. Generał La Fayette powiedział w Paryżu, że „Kościuszko do całego świata należy, a jego cnoty są całej ludzkości własnością”. W Paryżu wybito upamiętniający Kościuszkę medal z serii sławnych mężów. Najbardziej opłakiwano Wodza na rozdartych przez zaborców ziemiach polsko-litewskiego państwa. Za Kościuszkę modlono się nie tylko w rzymsko-katolickich kościołach, ale też w protestanckich zborach, synagogach, meczetach Tatarów litewskich modły zanoszono w Warszawie, Wilnie i Krakowie. Wkrótce Kraków w imieniu narodu upomniał się o trumnę ostatniego obrońcy ojczyzny i złożył ją w uroczystym obrzędzie w grobach królewskich na Wawelu. Nad starą stolicą polski naród wzniósł mu wielką, symboliczną mogiłę, zwaną Kopcem Kościuszki. Śmierć Kościuszki ożywiła uczucia patriotyczne Polaków. Dla pokoleń stał się on natchnieniem w nieustającym dążeniu do odzyskania niepodległego państwa. Jego nazwisko było hasłem na polach polskich bitew o niepodległość, w pozytywistycznych programach pracy organicznej i pracy u podstaw. Tradycja kościuszkowska należy do bezcennych składników naszego narodowego dziedzictwa duchowego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości serce Kościuszki wróciło do Warszawy. Stany Zjednoczone i Polska uczciły Kościuszkę wieloma pomnikami. Na świecie jest wiele miejsc jego pamięci, m.in. Góra Kościuszki w Australii, wyspa na Pacyfiku u wybrzeży Alaski, czy miasta w Ameryce noszące jego imię. Rocznice kościuszkowskie w latach 1894, 1917, 1946, 1967 były uroczy- ście obchodzone w Polsce i zwłaszcza w środowiskach polonijnych na świecie. Obchody 200. rocznicy śmierci Kościuszki Konferencja Generalna UNESCO objęła swym patronatem, a Sejm i Senat Rzeczypospolitej ogłosiły rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. Mieczysław Rokosz Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie
Awers
Na awersie monety srebrnej przedstawione są postacie kosynierów na tle armaty i sztandarów, co jest nawiązaniem do zwycięstwa pod Racławicami.
Rewers
Na rewersie widnieje popiersie Tadeusza Kościuszki z medalu wybitego w Paryżu w 1818 r. w serii sławnych mężów przez Duranda według projektu Augusta Caunois.
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2019
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności