Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


1860 - Pierwszy Polski Znaczek Pocztowy
1 Dolar

2013

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2013 MW Ag 999 L ↑↑ ø 40 mm 28.28 g 999 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers 1860 - Pierwszy Polski Znaczek Pocztowy 1 Dolar 2013
Rewers 1860 - Pierwszy Polski Znaczek Pocztowy 1 Dolar 2013
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Reserve Bank of New Zealand
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Prostokąt (klipa)
Nominał i waluta 1 Dolar
1.00 NZD
Projekt
Szczegóły emisji
Rok emisji 2013
Rok na monecie 2013
Data emisji 2013-04-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 999
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 999)
Średnica ø 40 mm
Waga 28.28 g
Brzeg (rant) Falowany
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Tampodruk / druk rastrowy
Katalogi monet
- -
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Poszerzenie autonomii Królestwa Polskiego w 1858 r. spowodowało przejście Zarządu Pocztowego Królestwa pod zwierzchnictwo namiestnika. Wykorzystując to, Zarząd zwrócił się do Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu z propozycją wydania osobnych walorów pocztowych dla Królestwa. Po uzyskaniu zgody, odpowiednie całostki i znaczki wprowadzono mocą cyrkularza Zarządu Pocztowego nr 13 z 2 (14) grudnia 1859 r. Akt oznajmiał, że z dniem 1 stycznia 1860 r. zostają wprowadzone do obiegu znaczki oraz całostki pocztowe Królestwa Polskiego, przeznaczone do ruchu wewnętrznego w Królestwie oraz do korespondencji z Rosją. Opłata za korespondencję zagraniczną miała być uiszczana gotówką. Jednocześnie ustanowiono trzymiesięczny termin przejściowy na zużycie posiadanych zapasów znaczków rosyjskich (w okresie 1.01.1860−1.04.1860 możliwe były zatem frankatury mieszane). Znaczek o nominale 10 kopiejek wyprodukowano w rządowej Fabryce Stempla w Warszawie, na papierze dostarczonym przez fabrykę w Jeziornie. Nakład nie został przez historyków ustalony wynosił szacunkowo ok. 3 mln sztuk. Zastosowano druk typograficzny dwubarwny na papierze bezdrzewnym białym lub żółtawym, wykorzystując formę uzyskaną przez powielenie matrycy, sporządzonej przez rytownika Banku Polskiego Henryka Majera. Maszynę do produkcji znaczków skonstruował Izrael Abraham Sztaffel. Ze względu na zastosowanie dwóch barw sporządzono z matryc stalowych drogą galwanoplastyczną dwie płyty: jedną zawierającą płaszcz, godło z koroną, napisy, cyfry, ornament (druk w kolorze niebieskim) oraz drugą z tarczą z godłem oraz poddrukiem (druk w kolorze różowym). Arkusz składał się ze 100 sztuk znaczków (4 x 5 x 5), w 25-blokach rozdzielonych niezadrukowanymi paskami o szerokości 8−9 mm. Gumę o zabarwieniu brunatnym nakładano ręcznie, przy pomocy pędzla. Ząbkowania dokonywano natomiast maszynowo, przy pomocy urządzenia skonstruowanego przez Izraela Abrahama Sztaffela. Represje po powstaniu styczniowym oznaczały także likwidację autonomii Królestwa Polskiego, w tym samodzielnego zarządu pocztowego. Spowodowało to wycofanie prezentowanego znaczka z obiegu mocą cyrkularza Zarządu Poczty Królestwa Polskiego z 22 stycznia (3 lutego) 1865 r., ustalającego termin 1 (13) kwietnia 1865 r. W okresie 1.02.1865−1.04.1865 ponownie możliwe były zatem frankatury mieszane. Wraz z ustaniem obiegu dokonano zniszczenia 208515 niewykorzystanych jeszcze egzemplarzy. Ostateczny kres samodzielności poczty polskiej w Królestwie nastąpił w 1871 r. Adam Dylewski, konsultant merytoryczny serii „Historia polskiego znaczka pocztowego”.
Awers
Rewers
Rysunek znaczka był ściśle wzorowany na kursujących podówczas znaczkach rosyjskich, wykonanych z kolei wedle projektu sporządzonego w drukarni Gotlieba Haase w Pradze. Głównym motywem znaczka był herb Królestwa Polskiego, otoczony napisem rosyjskim 10 КОППЬ ЗА ЛОТЬ [ПЬ w drugim wyrazie stanowi jeden znak]. Pod herbem umieszczono napis polski o analogicznej treści ZA ŁÓT KOP. 10.
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2024
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności