Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


Dziobak
1 Dolar

2010

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2010 MW Ag 925 L ↑↑ ø 40 mm 28.28 g 9 000 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers Dziobak 1 Dolar 2010
Rewers Dziobak 1 Dolar 2010
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Reserve Bank of New Zealand
Typ monety Kolekcjonerska
Kształt Prostokąt (klipa)
Nominał i waluta 1 Dolar
1.00 NZD
Projekt Dobrochna Surajewska
Szczegóły emisji
Rok emisji 2010
Rok na monecie 2010
Data emisji 2010-12-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Polska SA (Warszawa)
Znak mennicy MW
Nakład 9 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Srebro (Ag 925)
Średnica ø 40 mm
Waga 28.28 g
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Tampodruk / druk rastrowy
Katalogi monet
- -
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Dziobak - nie do wiary Wybitni zoologowie u progu XIX wieku badali skrupulatnie pierwsze okazy dziobaka, przysłane do Europy, przekonani, że to MUSI być fałszerstwo zręcznych chińskich preparatorów. Co prawda z Australii docierały już dziwy, ale w dziobaku zbyt wiele naraz było rzeczy niemożliwych. Po pierwsze - zwierzę okryte futrem, jak nasze pieski i kotki, ale z bezzębnym kaczym dziobem zamiast pyska, poszukujące pożywienia w wodzie, trochę podobnie, jak kaczka. Po drugie - zwierzę które, tak jak nasze pieski i kotki, karmi swoje młode mlekiem, ale to młode WYLĘGA SIĘ Z JAJA, złożonego i WYSIEDZIANEGO przez matkę! Kiedy ta wiadomość została wiarygodnie potwierdzona, przesłano ją do Europy telegraficznie! Po trzecie - to jedyny ssak jadowity w ścisłym sensie, to znaczy z osobnym gruczołem jadowym i kolcem jadowym. Dziobaki samce mają takie gruczoły i kolce na tylnych łapach. Ukłucie jest szalenie bolesne, a dla małej istoty, na przykład dla psa, może być śmiertelne. W XX wieku okazało się, że to nie koniec dziwów. Dziobak poluje pod wodą, zamykając oczy, uszy i nozdrza! Kieruje się, jako jedyny wśród ssaków, zmysłem elektrycznym. Mikroskopijnymi narządami w skórze dzioba wyczuwa prądy elektryczne, które wytwarzają mięśnie poruszających się dżdżownic, raczków i innej zdobyczy (te same prądy, które z mięśni naszych serc zapisuje się w postaci elektrokardiogramu). A dziś poznaliśmy zapis jego genomu, który opublikowano 8 maja 2008 roku i teraz tam poszukuje się dalszych dziwów. Prof. Tomasz Umiński, Uniwersytet Warszawski
Awers
W centralnej części monety - portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Pod nim - napisy: ELIZABETH II i 2010 (rok emisji). Pomiędzy nimi - znak menniczy (m/w). W tle - wizerunki roślin i śladów zwierząt. U dołu, wzdłuż krawędzi monety - napis: 1 DOLLAR (nominał). Z lewej strony, wzdłuż krawędzi - pionowy napis: NIUE ISLAND (nazwa emitenta).
Rewers
W centralnej części monety, na tle brzegu jeziora i porastającej go roślinności - wizerunek dziobaka. Nad nim - wizerunek zwisającego liścia paproci. Na dole, wzdłuż krawędzi monety - napis: Ornithorhynchus anatinus (łacińska nazwa dziobaka).
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2024
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności