Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


200. Rocznica Śmierci Księcia Józefa Poniatowskiego
2 Złote

2013

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2013 MW CuAl5Zn5Sn1 zw. ↑↑ ø 27 mm 8.15 g 800 000 1.9 - - - -
↓ Awers ↓
Awers 200. Rocznica Śmierci Księcia Józefa Poniatowskiego 2 Złote 2013
Rewers 200. Rocznica Śmierci Księcia Józefa Poniatowskiego 2 Złote 2013
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Narodowy Bank Polski
Typ monety Obiegowa
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 2 Złote
2.00 PLN
Projekt Ewa Tyc-Karpińska / Grzegorz Pfeifer
Szczegóły emisji
Rok emisji 2013
Rok na monecie 2013
Data emisji 2013-10-09
Cena emisyjna 2,-
Mennica Warszawa
Znak mennicy MW
Nakład 800 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel zwykły (zw.)
Metal Golden Nordic (CuAl5Zn5Sn1)
Średnica ø 27 mm
Waga 8.15 g
Brzeg (rant) Gładki z napisem ↑↓
8x NBP ★
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje -
Katalogi monet
Parchimowicz 1276
Marpol 252
Fischer OB(2) 253
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Książę Józef Poniatowski - ur. 7 V 1763 r. w Wiedniu, zm. 19 X 1813 r. w nurtach Elstery pod Lipskiem. Był ukochanym bratankiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Karierę rozpoczynał w armii austriackiej. Porzucił ją bez wahania w 1789 r., by na życzenie króla i sejmu objąć stanowisko generała majora (obecnie generała brygady) w armii Rzeczypospolitej. Był entuzjastą Konstytucji 3 maja i w jej obronie walczył w wojnie polsko-rosyjskiej 1792 r. 18 czerwca tego roku dowodzone przezeń oddziały zwyciężyły Rosjan pod Zieleńcami. Mimo że zwycięstwo nie zmieniło losów kampanii, to upamiętnił je order Virtuti Militari, którego książę został kawalerem. Kapitulacja królewska zakończyła kampanię i przypieczętowała II rozbiór Polski. Obie decyzje książę przyjął z rozpaczą. Później bił się ze zmiennym szczęściem w powstaniu kościuszkowskim. Po upadku państwa rozpoczął się najtrudniejszy okres w jego życiu. Załamany klęską Rzeczypospolitej zmagał się z kłopotami majątkowymi, pogrążał się w politycznej bezczynności i hulankach. W 1807 r. powrócił do czynnego życia jako dowódca naczelny sił zbrojnych i minister wojny Księstwa Warszawskiego. W 1809 r. odpierał atak sił austriackich na Księstwo Warszawskie. Osobista odwaga w bitwie pod Raszynem i sukces polskiego manewru na Galicję zaowocowały wzrostem jego popularności. Utrwaliła ją kampania 1812 r., w której dowodził V korpusem Wielkiej Armii. Po klęsce podjął dramatyczną decyzję trwania z wojskiem do końca przy Napoleonie. Ufał w jego szczęśliwą gwiazdę. Mianowany 16 października 1813 r. marszałkiem Francji osłaniał odwrót armii w bitwie pod Lipskiem. Kilkakrotnie ranny, odmawiał poddania się. Półprzytomny, z ręką na temblaku, w malignie powtarzał słowa, które przeszły do historii: o Bogu, o honorze, o Ojczyźnie. Osunął się z koniem w wezbrane nurty Elstery i, ostrzelany z drugiego brzegu, utonął. Śmierć księcia zapoczątkowała narodziny romantycznej legendy, w której mieściły się afirmowane przez pokolenia wartości drogie Polakom - wiary, nieugiętego honoru i wierności sprawie nawet wbrew rozsądkowi i zimnym kalkulacjom, a nade wszystko miłości do utraconej Ojczyzny.
Awers
Rewers
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2024
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności