Katalog Monet

Zaawansowane

Przełącz na


10 Dukatów Floriana
2012-Au

Emisja Metal Stempel Średnica Waga Nakład L I II III IV
2012 b.z. CuZn L ↑↑ ø 30.9 mm ? - - - - -
2012 b.z. CuZn L ↑↑ ø 30.9 mm 1 000 - - - - -
↓ Awers ↓
Awers 10 Dukatów Floriana 2012-Au
Rewers 10 Dukatów Floriana 2012-Au
↑ Rewers ↑
Moneta
Emitent Mennica Śląska
Typ monety Dukat lokalny
Kształt Okrągły
Nominał i waluta 10 Dukatów Floriana

Projekt
Szczegóły emisji
Rok emisji 2012
Rok na monecie 2012
Data emisji 2012-03-??
Cena emisyjna -
Mennica Mennica Śląska
Znak mennicy b.z.
Nakład 1 000
Cechy fizyczne
Stempel Stempel lustrzany (L)
Metal Mosiądz (CuZn)
Średnica ø 30.9 mm
Waga
Brzeg (rant) Gładki
Obrzeże Podwyższone
Dodatkowe dekoracje Platerowana Au (pozłacana)
Katalogi monet
- -
Wycena monety - monetowo.pl
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się
Dane w tej sekcji pochodzą ze sklepów internetowych oraz zanotowanych wycen użytkowników. Dzięki temu prezentowany wykres zbudowany jest w oparciu o ceny oferowane przez sklepy oraz rzeczywiste ceny transakcyjne!
Wycena monety - Katalogi
Tylko dla zalogowanych Zaloguj Zarejestruj się

Przykładowy wykres - Fryderyk Chopin, 50 Złotych, 1972
Opis
Nie weźmiesz jej ze sobą na akcję, nie użyjesz podczas gaszenia pożaru. Nie przyda się w hucie podczas pracy na hali. Moneta św. Floriana przygotowana przez Mennicę Śląską to jednak przypomnienie o opiece świętego Floriana - patrona strażaków i hutników, wyrażone w wyjątkowej, numizmatycznej postaci. Święty Florian ukarany męczeńską śmiercią, będącą skutkiem wstawiennictwa w obronie chrześcijan, w Imperium Rzymskim pełnił rolę organizatora i dowódcy legionów gaśniczych. Do dnia dzisiejszego obejmuje on swoją patronacką opieką strażaków i hutników. Święty, który pierwszy pożar ugasił podobno już w wieku dziecięcym, cieszy się wyjątkową popularnością w Polsce. Według opowiadań to właśnie dzięki jego ingerencji udało się wygrać z ogniem, który objął w XVI wieku część krakowskiego Kleparza. Wspomniany okres był zresztą czasem wyjątkowej eskalacji popularności Floriana. Trawiące skupiska ludzkie pożary będące dla mieszkańców uporczywą plagą niewątpliwie przysłużyły się rozpoznawalności i kultowi świętego. 4 maja to dzień pamięci patrona, a także - Dzień Strażaka i Dzień Hutnika. Z tej okazji Mennica Śląska wyemitowała specjalną monetę z wizerunkiem świętego dedykowaną przedstawicielom będących pod jego opieką zawodów. 10 Dukatów Floriana to już kolejna moneta Mennicy Śląskiej dedykowana wybranej grupie zawodowej. Do obiegu trafiły wcześniej monety świętej Barbary, przeznaczone dla górników oraz monety świętej Katarzyny, stworzone z myślą o kolejarzach. - Kult konkretnego patrona wiąże się z długoletnią tradycją. Dla wielu to zresztą nie tylko symbol patronackiej pieczy, ale także szczególna, realna wartość. Wielu kierowców podczas prowadzenia samochodu nie rozstaje się z wizerunkiem świętego Krzysztofa. Dla hutników czy strażaków ów kult patrona, wiara w opiekę związana jest właśnie ze świętym Florianem. - tłumaczy Stanisław Czyż, Dyrektor ds. Sprzedaży i Rozwoju Mennicy Śląskiej. Monety dostępne są już na stronie internetowej Mennicy Śląskiej w dwóch wersjach: mosiężnej oraz mosiężnej pozłacanej 24-karatowym złotem. Jej kolekcjonerski, pamiątkowy charakter sprawia, iż może się ona okazać doskonałym pomysłem na prezent dla wszystkich znajdujących się pod patronatem uwidocznionego na dukatach świętego. Także dla kolekcjonerów - z niecierpliwością oczekujących na numizmatyczne nowości.
Awers
Rewers
monetowo@monetowo.pl Napisz do nas
monetowo.pl
© 2010-2022
Napisz do nas
Katalog monet polskich, monety kolekcjonerskie, cennik, wycena monet, monety świata, monety euro, monety Jan Paweł II, numizmatyka katalog
Polityka prywatności